W polskim języku nazwalibyśmy ją po prostu papką kukurydzianą. Ugali to przyrządzone w specjalny sposób płatki kukurydziane lub kluseczki z mąki kukurydzianej. Najczęściej danie to podaje się z tym, co akurat Kenijczyk ma najbliżej siebie. Przeważnie są to sosy warzywne, fasola, kukurydza, owoce czy kawałki pędów roślin. Niestety nie każdy Kenijczyk może sobie pozwolić na zjedzenie tej kaszy razem z dodatkiem gulaszu mięsnego.
Przepis na ugali jest niezwykle prosty do wykonania i dlatego jest to potrawa najczęściej spożywana w Kenii. Została ona przywieziona na tereny Kenii z Ugandy.
Składniki:
- Mąka kukurydziana – 2 szklanki
- Woda
- Sól (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Około 4 szklanki wody zagotować.
- Zmniejszyć ogień, dodać mąkę, stopniowo mieszać aż do uzyskania gęstej konsystencji.
- Następnie przykryć na ok. 5 minut. Znowu mieszać i uformować z mąki kopczyk.
- Ugali uważa się za gotowe, jeśli nie przywiera do ścianek garnka. Potrawa powinna być gęstej, ziarnistej konsystencji.
- Garnek z ugali przykryć talerzem, odwrócić tak, aby ugali znalazło się na talerzu. Serwować z sosem warzywnym lub z samymi warzywami albo z gulaszem mięsnym.
Jak widać na przykładzie tego najpopularniejszego dania to jedzenie kenijskie jest niezwykle tania, ale zarazem bardzo ubogie w wartości odżywcze. Często można spotkać Kenijczyków chorujących na anemie z niedożywienia. Na terenie całej Kenii głodem zagrożonych jest obecnie ok. 10 mln ludzi.