Monthly Archives: December 2015

KKP CHINY ŚRODKOWE – XI’AN

8.01.2016 godz. 19:00

Państwo Środka to jedna z kolebek cywilizacji. Wszyscy posiadają chińskie produkty ale mało kto był w Chinach i zobaczył jego skarby historyczne i natury. A jest ich naprawdę wiele.
W drugi piątek stycznia o 19:00 dzięki Tomkowi Sordylowi z Andrychowa, przeniesiemy się do Xi’an, terakotowej armii,  niezwykłych gór Hua Szan i klasztoru Szaolin. Tomek do Chin wyjechał służbowo – gdyż reprezentował Polskę w zawodach wspinaczkowych. Uczestniczył w Pucharze Świata we wspinaczce sportowej na czas oraz w Pucharze Chin w konkurencji na trudność.

Nie trzeba pewnie pisać że prelegent kocha sport (wspina się od 8 lat)  i podróże. Obecnie studiuje Turystykę i Rekreację na AWF w Krakowie. Jest młodym, sympatycznym człowiekiem który często udziela się jako wolontariusz przy wielu imprezach i działaniach.  Aspekt kulinarny spotkania to zupa chińska (oczywiście nie to świństwo które kupuje się w sklepie za 1 zł by je zalać wodą i zjeść po 3 minutach:). Zupa będzie posiadała pędy bambusa, warzywa, grzyby mun, sos sojowy, odrobinę oleju sezamowego i ostrej papryczki.

FEIJOADA – danie narodowe Brazylii

Składniki (na ok. 6 porcji):

  •  1 szklanka czarnej fasoli (do kupienia w sklepach internetowych);
  • 1 papryka
  • 2 pomidory
  • 2 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 pomarańcza
  • 1 marchewka
  • 1 łyżeczka nasion kolendry
  • 1 liść laurowy
  • szczypta pieprzu i soli
  • 2 szklanki wywaru z mięsa i  tyle samo wina
  • olej do smażenia
  • 1 pęto kiełbasy suchej
  • 0,5 kg boczku wędzonego
  • 1 golonka wędzona bez kości

Przygotowanie:

  1. Cebule, czosnek, paprykę, marchewkę i pomidory siekamy.
  2. Na rozgrzanym oleju podsmażamy cebule, czosnek, paprykę, pomidory i kolendrę. Czekamy, aż cebule się zeszklą.
  3. Wtedy dodajemy fasolę (uprzednio namoczoną przez noc w wodzie), wlewamy wywar i  wino, dodajemy liść laurowy i pieprz. Dodajemy także ugotowaną i skrojoną w kostkę golonkę, pokrojoną kiełbasę i boczek. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i dusimy około godziny.
  4. Po godzinie dodajemy marchewkę, i dusimy na małym ogniu przez kolejne 2 – 3 godziny, póki fasola nie stanie się miękka. Brazylijczycy czasem ugniatają fasole na jednolitą papkę. Ja tego jednak nie zrobiłem bo czarna fasola naprawdę ładnie wygląda na talerzu.
  5. Danie podajemy z ryżem.
  6. Pomarańczę obieramy i kroimy na małe kawałki. To sałatka do dania. 

KKP PARA – BRAZYLIA

PARA – BRAZYLIA 11.12. godzina 19:00
Na spotkaniu poznamy brazylijskiego poliglotę Marlona Couto Ribeiro i jego świeżo poślubioną małżonkę Anikó. Na pytanie, skąd jest, Marlon odpowiada zawsze, że z Gliwic, choć do Polski trafił zaledwie kilka lat temu. Jego szalona podróż do tej części Europy związana jest oczywiście z językami… Chciał podszkolić język polski, ale udało mu się zamieszkać w naszym kraju dzięki kontaktom z polskimi esperantystami. Dziś pracuje w szkole językowej w Gliwicach, gdzie uczy japońskiego, portugalskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Sam codziennie szlifuje jeszcze węgierski, tajski, mongolski, serbski, a w wolnych chwilach chodzi do pobliskiego baru z kebabami na arabskie konwersacje z pracującym tam Egipcjaninem. Podczas spotkania opowie o swojej ojczyźnie stanie Para w północnej Brazylii.
Mnóstwo ciekawostek językowych, anegdot i cennych wskazówek, dzięki którym nauka języka obcego stanie się przyjemnością, zamieszczono w książce „Więcej niż słówka”. Jest to wywiad z Marlonem, który przeprowadził polski poliglota Konrad Jerzak vel Dobosz. Książkę będzie można nabyć podczas spotkania w Wieprzu za ok.20zł.
Jako poczęstunek przygotujemy feijoada completa (gulasz z dodatkiem fasoli, suszonego mięsa, ogonami wieprzowymi, kiełbasą, szczypiorkiem, czosnkiem oraz papryczkami) a do picia yerba mate.